admin@sgd.org.tr

Sosyal Güvenlik Denetmenleri Derneği’ nden Kamuoyuna Duyuru

Sosyal Güvenlik Denetmenleri Derneği’ nden Kamuoyuna Duyuru

17821.04.2015 tarihinde “Şanlıurfa’da Tıp Merkezleri” başlığıyla DHA’da görevli Ali LEYLAK-Ömer ŞULUL’un haberinde SGK Müfettişinin tıp merkezlerinin faturalarını incelemesi neticesinde Devletimizi zarara uğrattıklarının tespit edildiği, CumhuriyetSavcılığına suç duyurusunda bulunulduğu, bu nedenle birçok doktor, hemşire ve fatura incelemelerinde bu duruma göz yuman

denetmenlerin gözaltına alındığı haberi yayınlanmıştır. Bu durum Hürriyet, Posta ve NTV gibi yayın kuruluşlarında da haber olarak geçmiştir. İlgili haberin denetmenler kısmı asılsızdır. Böyle bir şey söz konusu değildir. Sosyal Güvenlik Denetmenliği Mesleğinin ve Meslektaşlarımızın yalan yanlış bir haberle zan altında bırakılması sebebiyle Derneğimiz tarafından kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.

Öncelikle haberde iddia edildiği gibi Sosyal Güvenlik Denetmenlerinin Sağlık kuruluşlarının faturalarını inceleme gibi görevi yoktur. Böyle bir görevi olmadığı gibi, bu minvalde Şanlıurfa’daki Tıp Merkezleri’nin fatura denetimini de yapmamıştır. Dolayısıyla hiçbir Denetmen görevini kötüye kullandığından bahisle gözaltına alınmamıştır. Kaldı ki Sosyal Güvenlik Denetmenlerinin Tıp merkezlerinin faturalarını inceleme gibi bir görevi olsaydı,  her işi hakkıyla, doğru ve dürüst bir şekilde yapmaya çalışan meslektaşlarımız bu işi de layığı ile yapardı.

Bu asılsız haberle 1300 meslektaşımız zan altında bırakılmıştır. Objektif ve tarafsız habercilik anlayışına uymayan bu tutumu yasal yollara başvurma hakkımız saklı kalmak kaydıyla Sosyal Güvenlik Denetmenleri Derneği olarak kınıyoruz.