admin@sgd.org.tr

Meslektaşlarımızın Özverili Çalışmaları Ülke Basınında

Meslektaşlarımızın Özverili Çalışmaları Ülke Basınında

  Anadolu Ajansı ve Milliyet.com.tr Web sitelerinde meslektaşlarımızın kayıtdışı ile mücadelesine yer verilmiştir. Söz konusu yazıda,“Sosyal güvenlik denetmenlerince yılın ilk 6 ayında gerçekleştirilen kontrollerle, 2 bin 330 iş yeri kayıt altına alındı, sosyal güvencesiz çalışan 9 bin 558 kişinin sigortası yapıldı. Kurum, bu faaliyetler sayesinde 85 milyon lira prim geliri elde ederken, kayıt dışı işçi çalıştıran işverenlere de toplam 15 milyon lira ceza kesildi.” denilmiştir.

  Ayrıca, aynı yazıda, “Sosyal Güvenlik Kurumunca (SGK) yılın ilk 6 ayında gerçekleştirilen denetimlerle, kayıt dışı faaliyet gösteren 2 bin 330 iş yeri kayıt altına alındı, sosyal güvencesiz çalışan 9 bin 558 kişinin sigortası yapıldı. Kurum, bu faaliyetler sayesinde 85 milyon lira prim geliri elde etti. Kayıt dışı istihdamla mücadeleye aralıksız devam eden SGK, bu kapsamda sosyal güvenlik denetmeleri eliyle çalışmalarını sürdürüyor.
  Sosyal Güvenlik Denetmenleri Derneği Genel Başkanı Mustafa Duman, AA muhabirine, bir kişinin sigortasız çalıştırılması, sigortalı olduğu halde ücretlerinin eksik ya da işçinin çalıştığı gün sayısından daha az gün sigortalı olarak kuruma bildirilmesini, kayıt dışı istihdam şeklinde nitelendirdiklerini söyledi.
  Kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında SGK ve ona bağlı çalışan sosyal güvenlik denetmenlerinin büyük başarılara imza attığını dile getiren Duman, şunları kaydetti:
  “2014’ten bu yana yapılan denetimler neticesinde kayıt altına alınan sigortasız işçilerin yaklaşık yüzde 90’ı, sosyal güvenlik denetmenlerince tespit edilmiştir. Bu kapsamda 70 bine yakın iş yerinde denetim faaliyeti gerçekleştirilerek 45 bin sigortasız işçi sosyal güvenlik kapsamı altına alınmıştır. Bu sürede usulsüzlüklere ilişkin olarak da işverenlere toplamda 500 milyon liraya yakın ceza kesildi.””
 denilmiştir.* Habere gitmek için tıklayınız.

Kaynak: Anadolu Ajansı, Milliyet.com.tr

Haber Kısayolu: http://aa.com.tr/tr/ekonomi/sgkdan-kayit-disina-darbe/888407

http://www.milliyet.com.tr/sgk-dan-kayit-disina-darbe-ekonomi-2505441/

Bir cevap

  1. Milana Travis dedi ki:

    Thank you very much for your blog.

    I enjoyed reading this article.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.