Anonymous asked 5 sene ago

18.05.2015 tarihinde fazla mesai yaptığım esnada iş kazası geçirdim. Ancak işverenim bu kazayı SGK ya bildirmediğinden istirahat parası alamadım.Nereye başvurmam gerekiyor?

0 Answers
GÖKÇE KÜÇÜKTALASLI answered 5 sene ago

5510 sayılı kanunun 13. maddesi gereği işyerinde yaşanan iş kazası hakkında işverenin o yer kolluk kuvvetlerine derhal, Kurumumuza ise en geç kazadan sonraki 3 işgünü içerisinde bildirim yapma zorunluluğu bulunmaktadır. İşverenin bu yükümlülüğü yerine getirmemesi halinde iş kazası geçiren sigortalı işyeri tescil dosyasının bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine bir dilekçeyle ya da Alo-170 ihbar hattını arayarak başvurabilmektedir.Sigortalının ihbarı üzerine gerekli soruşturma başlatılmaktadır.

diyarnod40 replied 5 sene ago

Bilgilendirdiginiz için teşekkür ederim.