yonetim@sgd.org.tr

“Bakış Açısı” nın 12. Sayısı Yayımlandı

“Bakış Açısı” nın 12. Sayısı Yayımlandı

   Derneğimiz yayını olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Hayatına Denetmenlerin Bakış Açısı Dergisi’nin 12. sayısı yayımlanmıştır.

   Bu sayımızda dosya konusu olarak Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunu belirledik. EYT’nin kayıt dışı istihdama olan potansiyel yansımalarını, sosyal güvenlik sisteminin geleceğine etkilerini, yaş şartı olmadan emekliliğin aktüeryal denge üzerinde doğuracağı riskleri ve sosyal güvenlik denetimine potansiyel yansımalarını dosya konusu içerisinde ele almayı hedefledik. Bu kapsamda Musa ALBAYRAK, emeklilikte yaşa takılanlar fenomenini ortaya çıkaran süreci ele aldı ve alternatifli emeklilik şartlarından birisi olarak yaş şartının 1999 öncesinde de var olduğunu ortaya koyduğu çalışmasında aktüeryal denge açısından düzenlemenin risklerini değerlendirdi. Fatih Emre ŞEN ise çalışmasında hali hazırda EYT’li olan kişilerin kayıt dışı çalışma eğiliminde olduklarını denetim sonuçları üzerinden ortaya koyarak, sosyal güvenlik sisteminde EYT’nin bir sonuç olduğunu, aylık bağlama oranlarındaki düşüşün bu sorunu körükleyen çok önemli bir husus olduğunu vurguladı. Kadir GÜLERCE ise çalışmasında, EYT’nin sosyal güvenlik sisteminin geleceğine olan etkilerini ortaya koydu. Bu bağlamda, EYT için yapılması beklenen potansiyel düzenlemelerin aktüeryal ve mali dengeyi bozacağının açık olduğunun vurgulandığı çalışmada, bu yöndeki bir düzenlemenin daha sonra ilk kez 9.9.1999 ve sonrasında sigortalı olmuş kişiler için de beklenti doğuracağı ifade edildi. Pınar ERDEM ise çalışmasında EYT’nin sosyal güvenlik denetimine etkilerini ortaya koyarak, kıdem tazminatı ödeme yükümlülüğünün doğurabileceği sorunlar ve prim ile vergi yüklerinde artış tehlikesinin altını çizdi. Bu kapsamda yayın kurulu olarak EYT’nin sosyal güvenlik sistemine getireceği potansiyel riskleri ortaya koymayı ve çalışma hayatı ve toplumsal algı açısından doğabilecek durumları dosya konusuna katkı sağlayan yazarlarımızın yazıları ile başarabildiğimiz kanaatindeyiz.

   Dergimizin hakemli makaleler bölümünde ise, hakem değerlendirmesi olumlu olarak tamamlanan iki hakemli makaleye yer veriyoruz. Müjdat ŞAKAR ve Burcu ŞENSOY’un “Bireysel İş Uyuşmazlıklarının İdari Yollarla Çözümü ve Çalışma Hayatının Denetimi” başlıklı makalesi, sosyal parafiskal yükümlülüklerin yargı aracılığıyla çözümünün idare aleyhine sonuçlanmasını ve bu nedenle idari aşamada çözümün sağlanmasının önemini açıkça ortaya koymaktadır. Seda Özgül EKİZ’in “İş Sözleşmesinin İşçinin Davranışlarından Kaynaklanan Geçerli Nedenle Feshi” başlıklı makalesi İş Hukuku açısından geçerli nedenle feshin işçinin davranışları ile ilişkisini değerlendirmektedir.

   Dergimizin yeni sayısında yer alan makalelerin yazarlarına, hakemli makaleler bölümünde makaleleri değerlendiren hakem hocalarımıza, editörümüz Okan Güray BÜLBÜL’e, sorumlu yazı işleri müdürümüz Ahmet AKSU’ya ve yayın kurulu üyelerimize teşekkür ederiz.

   Dergimiz hakkındaki görüş, öneri ve sonraki sayı için dergimizde yayınlanmasını istediğiniz makalelerimizi sgddbakisacisidergisi@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

   12. sayıyı okumak veya indirmek için lütfen tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.