yonetim@sgd.org.tr

Emekli maaşı

Sizden GelenlerKategori: EmeklilikEmekli maaşı
Gizli sordu ** önce

SGK tarafından .   …. belediye personel ltd şirketinde çalışmam nedeniyle emekli maaşı kesintisi yapıldı ve geriye dönük borçlanma yapıldı. SGK il müdürlüğü ile görüştüm kurum hatası dediler. 
İşyerine sigorta girişi sosyal destek güvenlik primi tabi olarak yapılmıştır. Sigorta bildirimleri de sosyal güvenlik destek primi üzerinden ödenmiştir. SGK durumu yaklaşık 20 ay sonra tespit etmistir. 
Sorularım tam olarak şunlardır.
Çalıştığında aldığım toplam maaş 50.000tl civarinda olup SGK 75.000tl civarı borç çıkardı. Yani emekli maaşı aldığım maaştan fazla. İlla ücret iadesi yapılacaksa düşük olan tutarı geri iade edip hiç çalışmamış gibi değerlendirilemez miyim .
Sigorta girişimi yanlış yapan kurum nedeniyle ugradigim mağduriyetin sorumlusu sadece ben miyim. İlgili ücreti SGK isyerimden talep edemezmi.
SGK beni tüm sigorta kollarına tabi çalıştı kabul etmiş ve bana borç çıkarmıştır. Madem öyle kabul ediliyor calsitigim süreler emekli maasima etki etmesi gerekmez mi?
Konu ile ilgili olayı yargıya mi tasimaliyim. İşyerinin yanlış işe giriş bildirgesi vermesi beni mağduriyete uğrattı. 4a tüm sigorta kolları  olarak bildirge verseydi emekli maaşı doğrudan kesiliyormus. 
Son olarak SGK neden durumu 20 ay gibi sürede tespit etmiştir. Daha önceden tespit edilemezmiydi. Bunda SGK nin suçu yok mu
Cevaplarınız için teşekkür ederim.