yonetim@sgd.org.tr

“SGK’ den Sahte İşyeri ve Sahte Sigortalılık Operasyonu”

“SGK’ den Sahte İşyeri ve Sahte Sigortalılık Operasyonu”

169Sosyal Güvenlik Denetmenlerinin İzmir’ de gerçekleştirdiği denetimler neticesinde; 456 işyerinin sahte olduğu ve bu sahte işyerlerince 60 bin vatandaşımızın sahte sigortalılık bildirimlerinin yapıldığı tespit edildi. Tespit edilen işyerlerinden, sahte sigortalılık bildirimleri sağlanan kişilerin sigortalılıkları iptal edildi. İptal edilen sigortalılık bildirimleri neticesinde, Sosyal Güvenlik Kurumunun prim kaybı, sağlık, hak sahipliği vb. nedenler açısından yaklaşık 90 milyon TL zarara uğratılacağı bildirilmiştir.

Haksız Kazanç Elde Ettiler

Sosyal Güvenlik Denetmenleri incelemelerinde, küçük bürolardan 1000 ila 2000 kişinin sahte sigortalılık bildirimlerinin yapıldığını tespit etmiştir. Kimsesiz ya da kimliğini kaybetmiş kişiler üzerine şirketler kuran dolandırıcıların, emekliliğine az kalmış veya sağlık sigortasından yararlanmak isteyen kişilerden 150-200 TL para toplayarak ve devlete sigorta primlerini ödememek suretiyle haksız kazanç elde ettikleri belirlenmiştir.

Savcılık Harekete Geçti

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, konu ile ilgili olarak 9 kişiyi tutuklama kararı istemi ile mahkemeye sevk etmiş ve 5 kişi tutuklanarak cezaevine konulmuştur. Bu kişilerden 4’ü adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır.

Sosyal Güvenlik Denetmenleri Kurum Zararını Önledi

Sosyal Güvenlik Denetmenlerinin özverili çalışmaları ile yaklaşık 90 milyon TL tutarındaki Kurum zararı son anda engellenmiş olup, ilgililer hakkında 950 bin TL idari para cezası uygulanmıştır.

Yetkililer, Vatandaşı Bu Tür Durumlar Karşısında Uyarıyor

5510 sayılı Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre sigortalıların çalışmalarının fiili olması gerekiyor. Bu tür çalışmaya dayanmayan bütün bildirimler tespit edilerek iptal ediliyor ve ilgililer hakkında da Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuluyor.

Kaynak: Star