yonetim@sgd.org.tr

“SGK Denetmenleri Hakettiği Değeri İstiyor”

“SGK Denetmenleri Hakettiği Değeri İstiyor”

  Sgk.com.tr (Sosyal Güvenlik Kurumsal) isimli Web sitesinde mesleğimize ve mesleğimizin sorunlarına değinilmiştir. Söz konusu yazıda,

“Ülkemizde sigortasız çalışma ile mücadele deyince şüphesiz ilk akla gelen SGK Denetmenleri. SGK’nın denetmenleri 2008 Ekim- 2017 Şubat arasında kayıt dışı 65 bin iş yeri ve 274 bin sigortalıyı kayıt altına alarak büyük bir başarıya da imza attılar. Bugün kayıtdışı istihdam oranının % 33’lere kadar gerilemesinde aslan payı kuşkusuz denetmenlerin.

  Kayıt dışılıkla mücadeledeki bu başarısıyla denetmenler, piyasada haksız rekabetin de önüne geçiyorlar. Ne var ki, gece gündüz çalışan, belirli mesai saatleri olmayan denetmenler bugün çok sevdikleri mesleklerinden bir bir ayrılmak durumunda kalıyorlar.

  Denetmenler Mutsuz

   SGK daki denetmenler, SGK nın denetiminin neredeyse tamamını üstlenmiş durumdalar. Gece gündüz çalışma ile görevlerinin hakkını vermeye çalışıyorlar. Görevlerini yaparken tehdit, hakaret ve darba sıklıkla maruz kalıyorlar. Sadece 2017 yılında görevini yaparken hakarete uğrayan ve darp edilen denetmen sayısı bile azımsanmayacak ölçüde. Denetmenler göreve ilk başladıklarında bu durumlarla karşılaşacaklarını elbette biliyorlardı. Onları üzen verilen sözlere rağmen sahiplenilmeyişleri ve emsallerinin oldukça gerisinde kalmış olmaları.

  Benzer Denetim Kadrolarında Durum Ne?

  Kamuda denetmen, müfettiş, denetçi, kontrolör gibi çok sayıda denetim kadrosu var. Bunları içinde yoğun iş yüküne ve karşılaşılan tehlikelere rağmen en az değer gören denetmenler. SGK dışında birkaç Kurumda daha denetmenler mevcut. Ancak, içlerinde en şanslıları Vergi Denetmenleri oldu.

  Hatırlayalım; çok uzak değil 2011 senesinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın iradesiyle Maliye’deki Vergi Denetmenlerinin tamamı, Maliye’nin diğer denetim elemanları olan Hesap Uzmanları, Maliye Müfettişleri ve Gelirler Kontrolörleri ile birleştirilmişti. Bu şekilde, ağır iş yüküyle boğuşan vergi denetmenliği mesleği, özlük hakları düzeltilerek kayıtdışı ile mücadelede daha etkili hale getirilmiş oldu. Maliyedeki iş yükü ve zorlu çalışma şartları SGK’da da aynen kendini gösteriyor.

  Şimdi Maliyedeki iyileştirmenin aynısını SGK daki denetmenler de bekliyor.

  SGK Denetimi Kan Kaybediyor

  Çalışma hayatında kayıtdışılıkla mücadelenin ana aktörü olan SGK Denetmenleri, müfettiş, denetçi, kontrolör gibi emsal denetim elemanlarına göre özlük hakları bakımından hayli geride kalmış durumdalar. Bu durum özveri ile çalışmakta olan Sosyal Güvenlik Denetmenlerini maddi anlamda da sıkıntıya sokmuş, Sosyal Güvenlik Denetmenlik mesleği adeta bir geçiş mesleği haline gelmiştir. Bugüne kadar Sosyal Güvenlik Denetmenliği mesleğine alınan 1300 kişinin 768’i bu nedenlerden ötürü Müfettişlik ve Uzmanlık gibi daha iyi şartlarda çalışan mesleklere geçiş yapmıştır.

  Ne Yapılmalı?

  Sağlam iradeye her zaman duyulan ihtiyaç burda da kendini hissettiriyor. SGK Denetmenleri, hak ettikleri sahiplenme ve iyileştirmeyi bekliyorlar. Hali hazırda SGK Denetmenlerinin bir kereye mahsus % 30 unun SGK Müfettişi yapılması öngörülüyor. Ancak, bu durum kayıt dışı emektarlarınca bir çözüm olarak görülmüyor, aksine çalışma huzurunu olumsuz etkileyip durumu daha karmaşık hale getireceği sıklıkla dillendiriliyor.

  SGK Denetmenlerinin özlük haklarında yapılacak iyileştirme ya da denetimdeki çok başlı hantal yapının Maliyedeki gibi topyekun giderilmesiyle sorun aşılmış olacak. Hükümetin 2023 Vizyonu ışığında ülkedeki kayıt dışı istihdamın % 15 lere düşürülmesi hedefine daha emin adımlarla ilerlemenin önü açılacaktır.” denilmiştir.*

* Alıntıdır

Kaynak: SGK.COM.TR

Haber Kısayolu: https://sgk.com.tr/2017/06/21/sgk-denetmeleri-hakettigi-degeri-istiyor/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.